تبلیغات
به یاد محله و خاطرات گذشته - شخصیت های مهم و برجسته اهراب
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391

شخصیت های مهم و برجسته اهراب

   نوشته شده توسط: سید ابوالفضل معصومی    نوع مطلب :تبریک به مناسبت هفته معلم سال 1391 ،

 

1 - جعفر نقوی خامنه‌ای:

                                                 
میرزا جعفر نقوی خامنه ای، تنها فرزند حاج شیخ علی اکبر اهرابی، به سال 1265ش. در محله اهراب تبریز قدم به جهان هستی گذاشت. شاعری که ضمن شرکت در انقلاب مشروطیت، از پایه گذران تحول ادبی به شمار می رود و با سرودن شعر نو صفحه جدیدی را در تاریخ ادبیات ایران گشود. او نشان داد که هر انقلاب سیاسی و اجتماعی، اگر بخواهد پیروز شود و به اهداف خود برسد، باید با انقلاب فرهنگی و تحول ادبی همراه باشد. با وجود اینکه در زمان صدور فرمان مشروطیت ،جوان بیست ساله ای بیش نبود، طاهرزاده بهزاد، وی را جزو دست اندرکاران و پیشروان جنبش مشروطه دانسته است. پس از سپری کردن مقدمات تحصیل در تبریز، رهسپار نجف اشرف گردید و از جلسات درس مرحوم آخوند خراسانی محظوظ گشت.  پس از بازگشت به زادگاهش ضمن اشتغال به کارهای بازرگانی، از فراگیری علم و دانش نیز غافل نماند. وی علاوه بر تسلط بر دروس دینی و زبانهای روسی، فرانسه و اسپرانتو، در ادبیات ترکی، فارسی و عربی نیز صاحب نظر بود. چنانچه مقالاتش به زبان عربی در مجلات ادبی مهم آن روزگار، از جمله نشریه الهلال چاپ بیروت منتشر می شد.

در سالهای پرشور مشروطه، قلم تیزش را با ندای مردمِ به پاخاسته همصدا کرد و با چاپ اشعارش (با تخلص صائب) در جراید ایران، مصر، لبنان، هندوستان و استانبول، موجب بیداری و پایداریشان در برابر خودکامگی ها و بی عدالتی ها برای بر انداختن فساد و استبداد شد، به طوری که یکی از چکامه هایش که با نام «سرود ملی» در روزنامه «ناله ملت» چاپ شده  و در نکوهش دشمنان آزادی به سرکردگی میرهاشم دوه چی بود، ورد زبانها شد و تحسین و تمجید بزرگان عرصه ادب را حتی در خارج از کشور برانگیخت. طالبوف نیز طی نامه ای در درددلی ساده با خامنه ای بیست و دوساله، از انتقادهای طنزآمیز جلیل محمدقلی زاده، مدیر مجله نصرالدین، اظهار نارضایتی کرد. احمد کسروی در "تاریخ مشروطه" از وی به عنوان مترجم یاد کرده و در کتاب خود، "زندگانی من"،  او را از دوستان خویش و میانجی آشناییش با شیخ محمد خیابانی دانسته است. البته باید ذکر نمود که از بدو انتشار روزنامه تجدد به مدیریت خیابانی، خامنه ای و شیخ محمد به دلیل همسویی افکارشان، با یکدیگر همکاری تنگاتنگی داشتند. میرزا جعفر بر اساس اعتقاد بر همین انقلاب فکری و تحول ادبی بود که به قول یحیی آرین پور، از شکل معمول اشعار فارسی عدول کرد و قطعه های بی امضا با قافیه بندی جدید و بی سابقه و مضمون های نسبتا تازه انتشار داد. هنگامی که این ابیات را با قافیه بندی جدید و بی سابقه می سرود، در سراسر ایران هنوز عنوان شعر نو به گوش کسی نخورده بود.

علاوه بر این که اشعار پر شورش در جرایدی چون حبل المتین، چهره نما، عصر جدید، شمس، ایران و آزادیستان منتشر می شد و توانسته بود به قول تقی رفعت سد سدید محافظه کاری را در عالم ادبیات و شعر بشکند، در سال 1297 نیز مجله دانشکده تحت مدیریت ملک الشعرای بهار شعر «زمستان» وی را با توضیحی بدین مضمون « این قطعه که زمینه اش از شاعر روسی " وبازه مسکی"  اقتباس شده، نمونه ای است برای شعر وصفی در ادبیات جدیده. » چاپ نمود و یکی دیگر از قطعه هایش به نام «ای وطن» را ادوارد براون در تالیف خود، "تاریخ مطبوعات و ادبیات ایران نو" نقل نمود. سند مکتوب زیر از شاعره نام آور ایران، پروین اعتصامی است، که دو غزل خویش را با دستخط خود بنا به درخواست میرزا جعفر طی نامه ای به تبریز فرستاده و خطاب به او نوشته است:

« ای نامه چو می روی به سویـش

تـو در عوضــــم ببــوس رویـــش

تصدق برادر عزیزتر از جانم روم، رقیمه شریفه را زیارت کردم، از سلامت آن وجود گرامی بسیار خوشوقت شدم. از تحسینات و تمجیداتی که برای آن دو ناقابل کرده اید بسیار متشکر و ممنون گردیدم.

لطفی نموده ای و ندارم زبان عذر

این عذر را حواله به لطف تو می کنم

فرموده بودبد که منتظر هر دو قطعه هستم به همین جهت مصدع اوقات می شوم. / تصدقت پروین»

 این سند حاکی از آن است که این دو شاعر پیگیر کارهای هنری هم و مشوق همدیگر بوده اند.

 میرزا جعفر نقوی خامنه ای، همان نقی اُف معروف در آن سوی ارس است؛ چون پدرش با شهرهای روسیه و آن سوی ارس معاملات تجاری داشته و در آن دیار به نقی اُف معروف بودند و به همین علت هم هنگام گرفتن شناسنامه، نام خانوادگی نقوی خامنه ای را انتخاب کردند.

وی بالاخره در 28 تیر ماه 1362 شمسی، دار فانی را وداع گفت و در گورستان وادی رحمت تبریز رخ در نقاب خاک کشید.


  2.  ابوالحسن خان اقبال آذر  

                                                      

ابوالحسن قزوینی فرزند مولا موسی معروف به اقبال السلطان آذر و اقبال آذر خواننده موسیقی ایرانی و صاحب یکی از قویترین صداها در آوازه ایرانی بود اودر سال 1242 خورشیدی در قریه الوند در 7 کیلومتری جنوب قزوین دیده به جهان گشود.
 در سال 1277 هجری شمسی به تبریز آمد و در دستگاه محمد علی میرزا ولی عهد مظفرالدین شاه  راه یافت. وی پس از فوت مظفرالدین شاه به همراه ولیعهد به تهران آمد .پس از عزل محمد علی میرزا به دستور ستار خان سردار ملی دوباره به تبریز باز گشت .
در سال 1293 به همراه درویش خان طاهر زاده برای پر کردن صفحه (منظور از صفحه، صحفه گرامافونی است) به تفلیس سفر کرد که مورد استقبال عمومی قرار گرفت.
 از شاگردان او می توان رضا قلی میرزا ی ظلی ، سرتیب سیف ، شیخ عبدل حسین ترک ،ملوک ضرابی ،ابراهیم بوزری و صدیف را نام برد. وی در سال 1324 شهردار تبریز بود و برای پیشرفت کنسرت های انجمن کمک های شایسته نمود .

سرانجام در روز دوشنبه 3 اسفند 1349 شمسی در سن 107 سالگی به علت   نارسایی کبد در خانه خود در محله اهراب در گذشت ؛ آرامگاه او در گورستان    وادی رحمت تبریز می باشد.   شهریار در وصف اقبال چنین گفته : 

 گرفت رونق از اقبال ، کار موسیقی                   شگفت از گل رویش ، بهار موسیقی

3.  استاد محمود شاطریان    

                                   

در سال 1323 هجری شمسی در محله اهراب به دنیا آمد ، از دوران جوانی علاقه و استعداد خود را به موسیقی آشکارساخت . فراگیری تاررانزد استاد عیسی بالا (باربلا ) عیسی خان باربد و تکمیل تار را نزد عبدل یزدانی تمام کرد ، بزودی جذب ارکستر فرهنگ هنر آذربایجان به رهبری استاد اساطور صفریان گردید و در کنار اساتیدی چون اشوت باباییان  - غلامحسین بیگچه خانی - جواد علی وندی و حسین آذری فعالیت نموده و در سال 1352 فعالیت در ارکستر رادیو و تلورا در سطح گسترده در شهر تبریز  آغاز نمود.

داستاد شاطریان بعد از سال ها فعالیت هنری و خدمت به موسیقی آذربایجان سرانجام در سن 62 سالگی در شامگاه جمعه سال 1385 جان به جان آفرین تسلیم کرد و در قطعه هنرمندان گورستان وادی رحمت به خاک سپرده شد. 

4 .  نقاش اصغر پتگر

        

نوجوان بود که به کلاس‌های نقاشی میرمصوّر ارژنگی در تبریز راه یافت. پدر و اقوام او ازخاندان «برادران اکبری» بودند، که در محله گازرها (رختشویان)گازران فعلی با تخصص قالیبافی می‌زیسته‌اند. ده - چهارده ساله بود که میرمصوّر حیفش آمد او همچون پدر و فامیل خود گرفتار چارچوب قالی و نقش ونگار فرش زیر پا شود. در 1312، همراه برادر خود- جعفر- و به سفارش و توصیه میرمصوّر، تبریز را به بهانة آموزش نقاشی و  کسب علم از محضر استادان مدرسه صنایع مستظرفه با کالسکه به مقصد تهران ترک کرد.
 مدرسه صنایع مستظرفه آن زمان، که هنوز دانشگاه در ایران تأسیس نشده بود، حکم دانشگاه را داشت. تعداد زیادی از جوانان تبریزی از این سال به بعد به تهران آمدند، نظیر دکتر احمدخان محسنی (عمادالملک)، رئیس معارف آذربایجان، که به کفالت وزارت معارف کشور منصوب شده بود. و خیلی از دفتریان و اداره چی‌های این وزارتخانه لهجه غلیظ ترکی داشتند!
 یک بررسی نشانه شناختی- با توجه به این  که تاریخ ماه و سال تولد نقاش ما متفاوت نوشته شده و دقیق نیست- نشان می‌دهد، عکس‌های بجا مانده از پتگر- هر آنچه در تبریز و در حلقه شاگردان میرمصوّر دیده می‌شود- وی را با کلاه پهلوی (با لبه جلویی)می‌بینیم؛ و این نشان می‌دهد که او تا قبل از 1314 قطعاً در تبریز بوده؛ چون در خرداد این سال کلاه مردم ایران تغییر کرد و همه موظف به استفاده از کلاه شاپو (تمام لبه) به جای کلاه پهلوی شدند. جوان‌ترین- و احتمالاً اولین- عکسی که علی اصغر و جعفر پتگر را در کنار هم، در یکی از باغ‌های تهران، نشان می‌نمایاند، هر دو کلاه پهلوی دارند؛ و این نشان می‌دهد که قطعاً ورود آن دو به تهران پیش از 1314 و، به روایتی دقیق‌تر،در هفده سالگی علی اصغر بوده است. حضور او در تهران مقارن با اوج نقاشی کمال‌الملکی و شاگردان اوست. در شمایل‌شناسی از شاگردان کمال‌الملک پیوسته دیده شده که این نقاشان از یک شبکه محلی تغذیه می‌کنند؛ یعنی همه - به طور کلی- دارای  یک زیربنای ایدئولوژیک با گرایش توده و مردم‌اند؛ یعنی همه  تلاش برای به تحقق بخشیدن آرا و مشکلات مردم به کار می‌رود، و اصولاً هیچ چشمی‌ جز چشم توده بینوا نمی‌تواند رضایت دیدار یک تابلو را برای نقاش به ارمغان آورد. این نوع نگاه، نهایت نقاشی را شمایل‌کشی و تصویر گل و بُته و عمارت می‌داند؛ در نتیجه، غالباً فاقد یک نوع روی داد و رخ‌داد هستند و بیشتر به تصویر کردن طبیعت ثابتی مشغول‌اند که با چشم سر   می‌بینند و نه حتا طبیعتی که تصور می‌کنند. اسامی ‌تابلوهای همه شاگردان صنایع مستظرفه حاکی از این حقیقت است. بنگرید به اسامی ‌تابلوهای پتگر که نام‌هایی چون گازران تبریز، توچال، کارگاه خیابان نادری، بازار صاحب‌الامر تبریز، گذرگاه لاله، ... بر خود دارند. به همین علت است که در میان ده‌ها نقاش برآمده از این مدرسه، در هیچ کجای یک اثر تیتر گُنگ دیده نمی‌شود؛ یعنی هر آنچه مربوط به مکان، جا یا شخصی نیست؛ هم با نام کُلی «طبیعت بیجان» تصویر می‌شود! علاقه کمال‌الملک به «چیز» های اطراف، و مهم‌تر از همه «شبیه نگاری» از چیزها و کسان، یکی از دلایل عمده عقب افتادن کاروان نقاشی ایرانی- از جنبه سبک شناسی- از قطار نقاشی جهان است. حضور شخص کمال‌الملک همچون دامادی سرخانه در قصر حکومتی و به اجبار تصویر کردن صورت پادشاه و خانواده و اطرافیان ایشان و ترس از غریب‌سازی یا شکل دیگر شدن هیأت آقا، سبب می‌شد قریحة توّهم یا تصور ماورایی، داهاء و جنون هنری از اندیشه نقاش در موقعیت خالق دوباره چیزها، زدوده شود. وی در 1371 ش ، در 79سالگی ، درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

5. استاد حاج نقی شیرفر

                                

استاد حاج نقی شیرفردر سال 1293 ه.ش در محله اهراب تبریز دیده به جهان گشود و پدرش به خاطر علاقه وافری كه به خاندان عصمت و طهارت داشت، نام او را كه فرزند چهارمش بود، نقی گذاشت.
استاد از همان كودكی در كنار تحصیل علم، به اشتغال در بازار كار نیز همت گماشت. اما برخلاف پدر گرامیش كه به شغل دباغی اشتغال داشت، به صنعت قالی و قالی بافی روی آورد. او نزد اساتید زبر دست زمان خود به كسب مهارتها و تخصصهای لازم در زمینه طراحی پرداخت و جزء حرفه ای ترین هنرمندان زمان خود شد.
از جمله آثاری كه استاد به وجود آورد قالیهای ریز بافت ابریشمی می باشدكه بدست توانای استاد طراحی و بافته شده است. استاد شیرفر به دلیل مشكلات خانوادگی و علی رغم علاقه زیادش به علم آموزی نتوانست به تحصیل خود به طور كامل ادامه دهد و صرفاً به كار پرداخت.
او بسیار مبتكر و خلاق بود و در صدق این مدعا باید به این مطلب اشاره كرد كه استاد در روزگار جوانی اقدام به طراحی و ساخت دستگاههایی برای بافت دستبافته های گوناگون نمود، كه از آن جمله می توان به دستگاه پارچه بافی اشاره كرد كه استاد مدت هجده سال روی آن كار كرد و با آن توانست بافته های پرده ای كم نظیری بوجود آورد. و این كار وی باعث كسب اعتبار و شهرت كاری برای وی شد. ولی با ركود صنعت نساجی او به رشته اصلی خود یعنی قالی و قالی بافی بازگشت و به طراحی فرش پرداخت و آثار بدیع و جالبی را خلق نمود.که آثارایشان دربازارفرش به نام نقش (شیرفر)زبان زد عام وخاص میباشد.  
دانش طراحی فرش بزرگترین میراثی بود كه وی به سه فرزند پسرش به نامهای حاج ابراهیم، اسماعیل و مجتبی شیرفر عطا كرد و آنها نیز فرزندانی خلف برای پدر بودند و هم اكنون با استفاده از تجارب پدر خود صاحب شهرت جهانی    گشته اند و طراحی قالی تبریز را به سهم خود متحول نموده اند.
استاد نقی شیرفر نه تنها دل در گرو هنر این جهانی نهاده بود بلكه پیوند دل خود را با آخرت و مهبت اهل بیت مستحكمتر بسته بود. و او با علاقه تا آخر عمر به برگزاری مراسم مذهبی اهمیت می داد.
او سرانجام پشت میز كارش در حین كار در تاریخ 25 تیرماه 1372 هجری شمسی در سالروز شهادت چهارمین امام شیعیان دعوت حق را لبیك گفت و به دیدار حق شتافت.  

6. حیدر خوندل

                                    

  
حیدر شبگرد (خوندل )در سال 1304 هجری شمسی در محله اهراب تبریز در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. درپنج سالگی راهی مکتب شد وتحصیلات مقدماتی رافرا گرفت، سپس برای تامین معاش خانواده دست از مکتب کشید، هر وقت مجالسی پیش آمد به مطالعه پرداخت و با حضور در محضر روحانیون قرآن را به طور دقیق یاد گرفت.

خوندل در 20 سالگی به سرودن اشعار مذهبی پرداخت. تمام اشعار اورا نوحه و مرثیه تشکیل  می دهد. این اشعاربسیارساده روان وازدل برآمده است ،که برروح هرخواننده تاثیرشتابزده به جامی گذارد.اشعارخوندل اغلب درمجالس عزاگسترش ورونق دارد.خوندل  بیشتر با شعرایی همچون مرحوم حسینی( سعدی زمان )  مانوس بوده است. 
توصیه استادخوندل به هیاتی ها             

(باید پاکی رارعایت کنیم،آلودگی ها مارا بدبخت می کنندوزندگی راتباه می سازند. خداماراپاک آفریده است و شایسته نیست خودرا بیالائیم. حیف نیست آدمی پاک نباشد؟)


7. میرزاطاهر خوش نویس                              

میرزا طاهر در سال 1267 هجری شمسی در یكی از روستاهای "قراجه داغ" متولد شد و به سال 1309 به تبریز آمده و درمحله اهراب ساکن میشود.در پنج سالگی سواد قرآنی و فارسی را از پدر می آموزد. وقتی هفت ساله شد به مكتب رفت و سپس با مقدمات تحریر نسخ آشنا شد و بدون تعلیم و راهنمایی در این صنعت زیبا بسرعت پیشرفت كرد. در سن 9 سالگی جزء سی ام قرآن را برای یكی از كتاب فروشها می نویسد كه چاپ می شود.
میرزا طاهر به نوشتن قرآن می پردازد و اولین قرآن را در سال 1282 هجری قمری آغاز می كند و آن را در 1286 به پایان می رساند. در سن 17 سالگی شروع به تدریس كرده و 35 سال معلم می ماند.
این استاد خوشنویسی، در 64 سال فعالیت هنری خود، بیش از 200 جلد كتاب، رساله علمی و اخلاقی و دینی مانند مكاسب، مفاتیح الجنان (6 جلد) قرآن (25 جلد)، منتهی الامال، جامع المقدمات، شرح جامی، كتاب رجال (پنج جلد) و كفایت اصول را تحریر می نماید و در 1334 شمسی با 70 سال سن تقاضای بازنشستگی كرد.
میرزا طاهر خوشنویس، سرانجام پس از 90 سال عمر در سال 1355 هجری شمسی چشم از جهان فرو بست و در  بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد مقبره ایشان پس از 29 سال به همت اداره کل ارشاداسلامی استان در تاریخ 84/11/1به مقبره الشعرای تبریز انتقال ودر جوار استاد شهریار به خاک سپرده شد.لازم به یاد آوری است که درحال حاضر محل سکونت قدیمی ایشان درمحله اهراب اول خیابان بارون آواک به نام کوچه خوش نویس پابرجاست.

8.نصراله مدقالچی
                                        
نصرالله مدقالچی» اهل آذربایجان و زاده محله اهراب تبریز است. از سن ۱۷ سالگی كار دوبله را در عرصه سینما در استودیو عصر طلایی آغاز كرد. بعدها با همراهی مدیران دوبلاژ ماندگار از جمله كسمایی، مرحوم زرندی، ژاله علو و مانی توانست از عهده دوبله نقش های تلویزیونی برآید.

آشنایی با هوشنگ لطیف پور از مدیران دوبلاژ تلویزیون توانست او را وارد عرصه جدی دوبله برنامه های تلویزیونی كند. صحبت به جای بازیگران صاحب نامی چون لی ماروین، ریچارد هریس، بریان كیت، همفری بوگارت، سرلارنس الیور و چندین نام دیگر عرصه سینمای داستانی توانست از او آثار با ارزشی را به جا بگذارد.

صدای او را در «محمد رسول الله (ص)» ، «پدر خوانده» ، خوب، بد، زشت، ماراتن من، مجموعه تلویزیونی بینوایان و ده ها فیلم به یادماندنی شنیده اید.

9. دکتر علیرضا مدقالچی

                       

آقای دکتر علیرضا مدقالچی مدرک کارشناسی ریاضی محض را با رتبۀ اول در سال ۱۳۵۲ ازدانشگاه تبریز دریافت نموده اند و پس از گذراندن یک دورۀ دو سالۀ مدرسی ریاضیات در مؤسسۀ ریاضیات دانشگاه تربیت معلم تهران ، دورۀ فوق لیسانس و دکتری خود را در دانشگاه شفیلد انگلستان در شاخۀ آنالیز ریاضی تحت نظارت پروفسورPym  سپری نموده و در سال ۱۳۶۱ ، PhD  خود را دریافت نموده اند.

ایشان از سال ۱۳۵۴ تاکنون عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم تهران بوده اند و از سال ۱۳۷۴ تا کنون با سمت استاد تمام ، کرسی آنالیز هارمونیک این دانشگاه را در اختیار دارند.

آقای دکتر مدقالچی تا کنون به طور انفرادی و مشترک ، بیش از ۴۴ مقالۀ علمی در ژورنال های معتبر تخصصی ریاضی در خارج از کشور و بیش از ۳۰ مقاله ( به فارسی ) در مجلات داخلی به چاپ رسانده و در ۲۳ کنفرانس و سمینار بین المللی تخصصی ریاضیات به ارائۀ مقالات علمی پرداخته اند. ( جمعاً ۹۷ مقاله )

دکتر مدقالچی تاکنون در سمت های ریاست دانشگاه ، معاونت پژوهشی دانشگاه ، معاونت آموزشی دانشگاه ، ریاست دانشکدۀ علوم ، ریاست مؤسسۀ ریاضیات ، و همچنین با عضویت و اعمال نظر در کمیته های مختلف اجرایی ، موجد مدیریتی راهگشا برای ظهور و بروز توانمندی ها و استعداد های دانشجویان و محققان در مقاطع مختلف بوده اند.

ایشان هم اکنون به عنوان ریاست انجمن ریاضی ایران منسوب هستند.


10.دکتر بهزاد وکیلی:

                                                 
بهزاد وکیلی  فرند بهروز و متولد ۱۳۴۷٫ اهل تبریز. بچه محله اهراب و نوه دختری مرحوم حاج سید ابراهیم حریت خواه که امام جمعه گوگان بود. و ایضاَ نوه‌ی پسری مرحوم حاج قلی شوفر که از خیرین اهراب بود.

از تحصیلات دانشگاهی لیسانس« حسابداری» از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز،  فوق لیسانس «مدیریت» از مرکز آموزش مدیریت دولتی.  «دکتری مدیریت امور حقوقی» ازدانشگاه تربیت معلم تهران.

البته به همه اینها علاوه کنید دیپلم تجربی از دبیرستان فردوسی تبریز را!

از سال ۱۳۷۵ شمسی تا عید ۱۳۸۰ را مدیر کل دیوان محاسبات استان اردبیل بوده‌، نزدیک به پنج سال. از اوایل ۸۰ تا اواخر ۸۴ که می‌شود چیزی حدود پنج سال، مدیر کل دیوان محاسبات استان آذربایجان شرقی بوده‌ از سال ۸۴ تا اوایل ۸۵ هم به مدت  چند ماه مشاوردر دیوان محاسبات کشور. و از سال ۸۵ تا ۹۰ هم نماینده دادستان کل کشور و عضو هیئت عالی نظارت سازمان حسابرسی بوده‌ که وقتی عزمش برای « کاندیداتوری وکالت مجلس نهم شد، استعفا دادتا مدتی قبل از استعفای کاندیداتوری مجلس هم مشاور وعضو کمیته بهسازی و توسعه منابع انسانی  در نهاد ریاست جمهوری بوده.

   11- سردار سرلشکر شهید حسن شفیع زاده  • به گزارش سرویس فرهنگ حماسه ایسنا، حسن شفیع‌زاده در مردادماه سال 1336 هجری شمسی درمحله «اهراب» کوچه برق لامع تبریز متولد شد. پس از اخذ مدرك تحصیلی دیپلم به خدمت سربازی اعزام شد و همزمان با اوج گیری حرکت توفنده انقلاب اسلامی در سایه رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره)، با روحانیون معظم در تبعید، همچون شهید آیت‌الله مدنی و شهید آیت‌الله دستغیب در تماس بود و در همان حال پیام‌ها و اعلامیه‌های رهبر عظیم الشأن انقلاب را در داخل و خارج پادگان توزیع می‌شود.
  • مسئول حفاظت از بیت شهید محراب آیت‌الله مدنی، حضور در جریان سرکوب غائله خلق مسلمان شناسایی و سرکوب خوانین و فئودالها در روستاهای آذربایجان‌شرقی، راه‌اندازی بخش رفاه سپاه تبریز و تأمین اقلام مورد نیاز مردم، جانشین سردار سرلشکر پاسدار شهید مهندس مهدی باکری در عملیات سپاه ارومیه، پاکسازی شهر اشنویه و سایر شهرهای آذربایجان‌غربی از لوث ضدانقلاب، حضور در مناطق عملیاتی جنوب، رئیس ستاد تیپ کربلا در عملیات طریق‌القدس، معاون تیپ المهدی در عملیات فتح‌المبین، فرمانده توپخانه سپاه در عملیات بیت‌المقدس، راه‌انداری توپخانه‌های لشکری در یگان‌های سپاه، راه‌اندازی مرکز آموزش و دانشکده توپخانه سپاه در اصفهان و هدایت آتش توپخانه سپاه اسلام در عملیات‌های بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر1، والفجر2، والفجر4، خیبر، بدر، والفجر8، کربلای 4، کربلای 5، کربلای 8 و کربلای 10 از جمله مسئولیت‌های شهید شفیع‌زاده در طول دوران پس از انقلاب و دفاع مقدس بوده است.
  • وی با درک عمیق و درست از اوضاع آن زمان دفاع مقدس، با دست خالی و همت مردانه خود و تنی چند از یارانش واحد توپخانه سپاه را بنیان گذاشت و پس از عملیات طریق‌القدس با پی‌ریزی و سازماندهی اولین آتشبارهای توپخانه، مسئولیت هماهنگی پشتیبانی آتش در قرارگاه فتح‌المبین در عملیات بیت‌المقدس را به عهده گرفت و به اعتراف همرزمانش به خوبی از عهده این وظیفه برآمد.
  • بعدها با تلاش خود، قبضه‌های غنیمتی را در قالب توپخانه‌های لشگری و گردان‌های مستقل توپخانه، به سرعت سازماندهی کرد و در عملیات رمضان، اکثریت قریب به اتفاق توپ‌ها را علیه دشمن یعثی بکار برد و در ادامه با به دست آوردن توپ‌های غنیمتی بیشتر، گروهای توپخانه را به استعداد چندین گردان شکل داد.
  • شفیع‌زاده در عملیات‌های خیبر، والفجر8، کربلای 1، کربلای 4 و کربلای 5 که سپاه به لحاظ عملیاتی مسئولیت مستقلی داشت، پشتیبانی آتش کل منطقه عملیات را رهبری و هدایت كرد و اوج هنرنمایی و شکوفایی خلاقیت وی در عملیات والفجر 8 تجلی یافت. در این عملیات، آتش پرحجم و متمرکز و با برتری کامل علیه دشمن اجر كرد و به اعتراف فرماندهان اسیر عراقی در طول جنگ کسی به خود ندیده بود، زیرا قسمت اعظم یگان‌های دشمن قبل از رسیدن به خط مقدم و درگیری با رزمندگان اسلام منهدم شده بودند.
  • این شهید ضمن شرکت در کلیه صحنه‌های عملیاتی، مسئولیت فرماندهی توپخانه و طرح‌ریزی و هدایت آتش پشتیبانی را در قرارگاه‌های مختلف به عهده داشت که آخرین مسئولیت وی فرماندهی توپخانه نیروی زمینی سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیا بود.
  • شفیع‌زاده در روز هشتم اردیبهشت سال 1366 در منطقه عملیاتی کربلای 10 در شمالغرب کشور(منطقه عمومی ماووت) در حالی که عازم خط مقدم جبهه بود، خودروی وی مورد اصابت ترکش گلوله توپ دشمن قرار گرفت و به آرزوی دیرینه خود نائل شد و با بدن قطعه قطعه و غرق به خون به دیدار معشوق شتافت. 
  •   

12 - غلامحسین خوشمرام

غلامحسین خوشمرام در سال 1305 در محله نوبر تبریز چشم به جهان گشود چهار سالش بود که به همراه خانواده به محله اهراب انتقال پیدا کرده ساکن این محله شد . آقای خوشمرام یکی از قدیمیهای خوشنام محله اهراب به شمار می آید در شش سالگی به آموختن قران پرداخت بعد از آموختن قرآن در یکی از مدارس تبریز مشغول یاد گرفتن علوم جدید شد متاسفانه به علت وضعیت نامناسب مالی و جهت کمک مالی به خانواده نتوانست به تحصیلاتش ادامه دهد و مجبوربه ترک تحصیل شد. بنا به سفارش یکی ازخویشاوندانش که درآنموقع موقعیت خوبی در اداره اقتصاد آن زمان تبریز داشت به استخدام اداره دخانیات در آمد . در دوره پیشه وری به اسم ارتجاء دسستگیر و روانه زندان شد بعد از تحمل پنج ماه زندان وسیله قوای مرکزی از زندان آزاد چند سالی را به پارچه بافی مشغول بود ودرسال 1329 به استخدام ارتش در آمد و در سال 1355 به درجه بازنشستگی نایل آمد .
غلامحسین خوشمرام از دوران کودکی بنا به علاقه ای که به اهل بیت داشت در مجالس عزاداری و هیئتهای مذهبی شرکت فعالی داشت کار نویسندگی خصوصا سرودن شعر را از سال 1325 آغاز نمود. مداح ابا عبداله الحسین (ع) و ازهمراهان وازدوستان وهم هیئتیهای خوش نام محله اهراب همچون مرحوم حاج نقی شیرفر - حاج محمود سلطان آبادی - مرحوم حاج باقر کارپیشه - حاج نقی کارپیشه - حاج یحیی عیدی خسروشاهی - حاج جواد کهنمویی و....... می باشد  خداوند سلامتی وطول عمر به ایشان عنایت فرماید .


13-میر عبداله حسینی


میر عبداله حسینی یکی از شخصیتهای ورزشی خوب و خوشنام محله اهراب در سال 1314 در روستای اسفهلان دیده به جهان گشود .در شش ، هفت سالگی به اتفاق خانواده به تبریز انتقال و در محله اهراب ساکن شد  از همان کودکی علاقه به ورزش خصوصا بازی فوتبال بخشی از اوقات اورا به خود اختصاص می داد به طوریکه روز های تعطیل هفته را از اول صبح تا ساعاتی پس از غروب آفتاب درمزغللر و زمین فوتبال الیوان دنبال توپ بود .در سنین نوجوانی و جوانی خود جذب بهترین تیمهای محلی فوتبال آن زمان شد . میر عبداله حسینی در تیم مطرحی چون البرز آن زمان با بزرگانی چون منصور - محمد - اکبر اصغر دباغ و حمید قدیمیان ، احد گلر، میر حمزه معصومی ، حسن اهرابی ، محمد غلام زادگان ، یعقوب شاه آبادی و میر یونس و میر داود اسماعیلی همبازی شد . سرپرستی این تیم را حاج رضا بهجتی به عهده داشت  . فوتبال کردن در زمین الیوان و همبازی شدن با چنین بازیکنانی افتخاری بود که به راحتی نسیب هر کسی نمی شد . بعد از سالها بازیگری و پس از خداحافظی از فوتبال به جرگه داوری پیوست و مدت 30سال به قضاوت فوتبال پرداخت بسیاری از بازیهای محلاتی آن زمان ، بیشتر بازیهای دانشگاهی ، بازیهای باشگاهی تبریز و نیز بازیهای جام تخت جمشید را با عنوان داور ملی  به قضاوت پرداخت . آقای میر عبداله حسینی توسط رئیس تربیت بدنی وقت دانشگاه تبریز جناب حائری به استخدام دانشگاه تبریز در آمد و با بیوک صباغ یکی از پیشکسوتان خوشنام فوتبال تبریز همکار و هم اداره ای شد . میر عبداله حسینی بعد از بازنشستگی هر گز ورزش را رها نکرد به طور مرتب همراه افرادی چون دکتر فرزدی، آقای رضا پور ، خلیل سلطان قرایی حاج باقر و ........به کوه می رفت هم محله ای های او هرگز زحمات اورا فراموش نخواهند کرد در سفر اخیری که تبریز داشتم افتخار این را پیدا کردم که به دیدارش نایل شوم و ساعاتی را با این بزرگوار و خاطراتش به سر کنم متاسفانه اندک کسالتی داشتند که انشاء اله به زودی سلامتی خود را بدست می آورند و ما سالها از وجودشان بهره مند می شویم . انشااله


latest treatment erectile dysfunction
جمعه 3 خرداد 1398 03:12 ب.ظ
ed medical treatments http://viagralim.us ed medical treatments !
When some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.
https://www.leadingspasofcanada.com
شنبه 17 فروردین 1398 07:51 ق.ظ
韓国ブランドコピーバッグ,腕時計,財布商品や情報満載,本物同等品質最高級韓国スーパーブランドコピー激安販売中!
Сialis
پنجشنبه 17 آبان 1397 11:59 ق.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive
job and our entire community will be grateful to you.
Vickey
جمعه 17 آذر 1396 08:39 ب.ظ
Great article! We are linking to this great article on our website.
Keep up the great writing.
simonnehenegar.weebly.com
چهارشنبه 7 تیر 1396 08:09 ق.ظ
you are really a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible.
It kind of feels that you are doing any unique trick.
Also, The contents are masterwork. you've performed a great activity
on this subject!
Alphonso
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:15 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Excellent work!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 11:19 ق.ظ
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog
that's equally educative and entertaining, and let
me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I came across this during my hunt for something regarding this.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 11:04 ق.ظ
If you are going for best contents like me, simply visit this site all the time for the reason that it offers quality contents, thanks
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 09:30 ق.ظ
Generally I don't learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to
check out and do it! Your writing style has been amazed me.
Thank you, very nice article.
پنجشنبه 11 تیر 1394 06:06 ق.ظ
در دوران پسا تحریم هیچکس دلواپس نخواهد بود
a-shalbaf
شنبه 5 مرداد 1392 11:56 ب.ظ
باسلام حضورشماجناب آقای معصومی .فقط خواستم از شما تشکر کنم چرا که خاطراتمان زنده میشود ضمنا اگر خانواده مارو شناختین خاطرات بمباران و جنگ و پارس آباد مغان هم به یادتان خواهد افتاد انشا الله همواره موفق و موید باشید.
پاسخ سید ابوالفضل معصومی : با تشكر از حضورتان دعوت میكنم از سایت اصلی اهراب به آدرس ahrab.ir نیز دیدن فرمائید

در ضمن به پدر بزرگوارت حسین آقا یا علی آقا سلام برسونید با تشكر سید داود معصومی
جواد
چهارشنبه 5 تیر 1392 10:24 ق.ظ
سلام آقای معصومی بنده از ساكنین محله اهراب هستم خیلی افتخار می كنم كه در این محله هستم می خواهم از نزدیك با جنابعالی آشنا شوم اگر افتخاربدین بنده وبلگ شما رو لینك می كنم اگه قابل دونستین به وب ما هم یه سر بزنین و مارو هم لینك بفرمایید
مهدی ستاری
جمعه 23 فروردین 1392 08:07 ب.ظ
خدابه شماعمروعزت بدهدکه یک سایت بنام محله اهراب بازکردید نوکرتم ازخدابرشما طول عمر زیاد خواستارم
مهدی ستاری
سه شنبه 24 بهمن 1391 12:35 ق.ظ
سلام من مهدی ستاری نوه اسماعیل شیرپز هستم که معازه مان درست بعل کافه علامحسین هست افتخارمی کنم که بجه اهراب هستم وصمناپسر کوجک حاج ستار هستم

پاسخ سید ابوالفضل معصومی : سلام .مهدی جان خوشحالم از اینکه از سایت خودتان دیدن می کنید . و امامغازه مرحوم پدر بزرگتان اسماعیل شیرپز جنب قهوه خانه غلامحسیت را به خوبی بی یاد دارم مغازه پدر بزرگتان با مغازه مرحوم محسن درزی و مشهدی حسن بقال در یک ساختمان دو طبقه قرار داشت شناخت کامل ازخانوادتان دارم با عمویتان حسن آقا کلاس بودم و مرحوم پدرتان به اتفاق عموی دیگرتان کریم آقا سالها از خریداران قالیهای مرحوم پدرم و نیز عموهایم بوده اند خدا روح پدرتان را شاد کند .
حسین زمانی (داریی)
شنبه 6 آبان 1391 01:04 ق.ظ
با سلام

جناب آقای معصومی ضمن آرزوی موفقیت خدمت شما ، از محضرتان استدعا دارم تا یکی از شخصیتهای برجسته محله مان شادروان دکتر گروسی هم که افتخار ما در شهر تبریز بود یادی کرده و اطلاعاتی درباره زندگی ایشان ثبت بفرمایید .

متشکرم
پاسخ سید ابوالفضل معصومی : حسین آقا سلام . بسیار خوشحال شدم از این که به وب سایت ما سر زدید ممنون و سپاسگزارم از استاد گروسی قبلا مطالبی داشتیم در صورتیکه از دوستان همکاری کنند می خواهم مطالب کاملتری اززندگی نامه و شخصیت مرحوم گروسی داشته باشم . و حتما یادی از پدر آن مرحوم نیز خواهد شد . ضمنا سلام مرا خدمت جناب حسن آقا دارایی و علی آقا دارایی برسانید .
امیر صدیق هلالی
شنبه 29 مهر 1391 05:41 ب.ظ
با سالام وخسته نباشید قبلااز تمام زحمات جنابعالی نهایت تشکر را دارم

اینجانب نوه مرحوم محمد تقی سلمانی (همان که در گازران اسم برده اید فرزند مرحوم صمد صدیق هلالی ) هم تیمی اقایان حمزه معصومی بیوک صباغ ....درضمن پدر بزرگ مادری اینجانب مشهدی جمال راننده(مش جمال شوفر پدر میکاییل از خیرین محله اهراب می باشد در ضمن ارشیو عکسهای قدیم اهراب بیشتر دست دایی اینجانب آقای میکاییل میباشد
پاسخ سید ابوالفضل معصومی : بسیار خوشحال شدم در صورت امکان اگر عکس ویا مطلبی از فوتبال گازران دارید جهت استفاده در وب سایت ارسال دارید خوشحال می شویم .
ahrabli
سه شنبه 31 مرداد 1391 04:20 ب.ظ
با سلام شما در این قسمت اسمی از حاج علاخان نجفی نبرده اید در حالی که ایشان شخصیت سرشناسی بودند لازم به ذکر است پدر ایشان بناگر مسجد نجف بیک نائب می باشند
پاسخ سید ابوالفضل معصومی : منتظر همکاری تمامی دو ستان مخصوصا خانواده محترم حاج علی خان آقا غلامعلی و امیر خان هستم با تشکر سید داود معصومی
رضا همراز
سه شنبه 17 مرداد 1391 03:22 ب.ظ
سلام
با تشکر از تحریر این مقاله بنده نیز راجع به معظم یادداشتی دارم که می توانید از سایت و وبلاقم پیگیری نمائید .
بونو
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 05:54 ب.ظ
زنده باد نام و خاطره زرین نامان تبریز...
واقعا مطلب مفیدی بود برا من که همشهریهای فرهیخته رو بشناسم...
ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر